Publishing – 5 najważniejszych pytań i odpowiedzi

Spis treści

W Polsce publisherów utożsamia się z wytwórniami muzycznymi, a to błąd. Firmy publishingowe mają inny zakres działań niż wytwórnie. Na czym polega różnica? Poniżej odpowiadamy na podstawowe pytania.

#1 Czym jest publishing?

Firma publishingowa, nazywana inaczej wydawcą muzycznym, jest przede wszystkim partnerem twórcy. Ma za zadanie dbać o jego interesy i maksymalizować jego przychody z tantiem i zleceń.

W tym celu pośredniczy między twórcą a ZAiKS-em - wypełnia w jego imieniu wszystkie formalności związane z podjęciem współpracy z ZAiKSem, zgłaszaniem utworów do ZAiKsu, oraz dba o maksymalizowanie przychodów dla twórcy. A także usprawnia relacje biznesowe między twórcami a firmami zainteresowanymi korzystaniem z utworów w reklamie lub filmie.

W celu wykonywania tych zadań nabywa autorskie prawa majątkowe do utworów oraz w zależności od ustaleń uzyskuje odpowiednie upoważnienia do udzielania zgód na synchronizację czy modyfikację.

#2 Dlaczego publisher to nie to samo, co wytwórnia muzyczna?

W języku polskim słowo publisher tłumaczy się jako wydawca. To określenie często jest kojarzone ze słowem wytwórnia (record label). Należy jednak pamiętać, że istota działania publishera i wytwórni jest różna.

  • Wytwórnia muzyczna zajmuje się:
  • produkcją nagrań muzycznych,
  • dystrybucją nagrań za pośrednictwem fizycznych i/lub cyfrowych nośników,
  • promocją pojedynczych singli lub albumów,
  • nabywaniem praw do artystycznych wykonań,
  • nabywaniem licencji do kompozycji i tekstu od ozz-tów, żeby móc powielać utwory.
  • Do zadań firmy publishingowej należy:
  • zarządzanie prawami autorskimi do utworów twórcy, z którym mają podpisaną umowę.

Firma publishingowa nie zajmuje się czynnościami związanymi z powstawaniem, dystrybucją i promocją nagrań. 

Zdarza się, że wytwórnia muzyczna rozszerza swoją działalność o publishing. Wtedy po podpisaniu odpowiednich umów zarządza również prawami autorskimi twórców. Twórca, który jest jednocześnie autorem kompozycji i tekstów oraz artystą wykonawcą, może podjąć z taką wytwórnią współpracę w pełnym zakresie swojej działalności artystycznej.

#3 Co firmy publishingowe oferują twórcom?

Publishing dba o interesy twórcy i rozwój jego działalności artystycznej. Ta opieka obejmuje następujące obszary:

📄 Formalności z ozz-ami

Publisher zgłasza utwory w imieniu twórcy i dba o prawidłowe rozliczanie tantiem. 

W Polsce formalności, które musi dopełnić autor w związku z podjęciem współpracy z ZAiKS-em, nie są skomplikowane. ZAiKS sukcesywnie wprowadza kolejne ułatwienia przy podpisaniu umowy, prowadzeniu profilu twórcy na zaiks.online czy zgłoszeniu nowych utworów. [Link do instrukcji]

🤝 Zlecenia

Firmy publishingowe pozyskują dla twórców zlecenia związane np. z komponowaniem utworów do reklam, programów telewizyjnych lub filmów.

📹 Synchronizacja

Firma publishingowa pośredniczy pomiędzy twórcą a klientem przy pozyskiwaniu praw do synchronizacji czy korzystaniu z praw zależnych.

🎶 Wspieranie twórczości

Twórca nieraz może liczyć na różnego rodzaju wsparcie na przykład w postaci możliwości korzystania ze specjalnie przychotowanej przestrzeni do pracy twórczej. Firmy publishingowe organizują songwriting sessions, ułatwiają współpracę z innymi twórcami.

Publisher nie tylko pośredniczy między twórcami a klientami i ozz-ami, lecz także dba o ich interesy, rozwój kariery oraz rozpoznawalność. 

#4 Na jakich zasadach artysta współpracuje z publisherem?

Twórcy, którzy podpisali umowę z firmami publishingowymi, przekazują swoje autorskie prawa majątkowe, czyli prawo do dysponowania utworem i prawo do wynagrodzenia za wykorzystanie utworu przez innych. W zależności od ustaleń publisher uzyskuje również odpowiednie upoważnienia do udzielania w imieniu twórcy zgód na synchronizację czy modyfikację utworów. Jednocześnie zgadzają się na to, żeby publisher ich reprezentował w zamian za udział w tantiemach i udział w wynegocjowanym wynagrodzeniu za prawo do synchronizacji.

#5 Co firmy publishingowe oferują innym podmiotom?

Istnienie firm publishingowych ułatwia funkcjonowanie innym podmiotom. 

😌 Usprawnia procesy

Osoby zainteresowane komercyjnym wykorzystaniem utworów nie muszą się kontaktować bezpośrednio z autorem. Zamiast zastanawiać się, jak dotrzeć do twórców, żeby uzyskać od nich odpowiednie zgody na użycie muzyki np. w spotach reklamowych, odzywają się do firmy publishingowej. To ona, po uprzednim przeanalizowaniu sytuacji i porozumieniu z twórcą, podejmuje decyzję o ewentualnej współpracy. 

🎶 Wykorzystanie gotowych utworów

Poza usprawnieniem procesów uzyskiwania zgód na wykorzystanie utworów, publishing ułatwia producentom filmowym, twórcom gier, agencjom reklamowym i innym potencjalnym klientom zdobycie piosenek do ich projektów. 

🎸 Muzyka na zamówienie

Producent filmowy czy agencja reklamowa mogą być zainteresowani pozyskaniem całkowicie nowej kompozycji, stworzonej „na miarę”, odpowiadającej na konkretne zapotrzebowanie. W takiej sytuacji producent może dostarczyć firmie publishingowej tak zwany brief opisujący wytyczne do muzyki. Publisher dysponuje siecią twórców, którzy są gotowi stworzyć utwór zgodnie z potrzebami klienta.

  • Firmy publishingowe:
  • usprawniają proces uzyskiwania zgód i licencjonowania muzyki do wykorzystania komercyjnego,
  • dysponują bazą gotowych utworów, które można wykorzystać w projektach,
  • mogą zamówić u twórcy przygotowanie piosenki pod wytyczne klienta.
Zarejestruj utwór w ZAiKS-ie

Podsumowanie

Firma publishingowa:

  • to nie wytwórnia muzyczna,
  • dba o maksymalizowanie zysków twórców,
  • nabywa autorskie prawa majątkowe twórców, żeby nimi zarządzać,
  • w zależności od ustaleń z twórcą może zezwalać na korzystanie z jego praw zależnych i autorskich praw osobistych, na potrzeby synchronizacji,
  • reprezentuje autorów przed klientami i ozz-ami,
  • kontroluje wypłacanie tantiem,
  • może wpływać na rozwój kariery twórców,
  • jest pośrednikiem, który ułatwia proces uzyskiwania zgód.
Brakuje odpowiedzi na twoje pytanie?
Zaproponuj temat kolejnego artykułu!

Przydatne dokumenty

Instrukcja zgłaszania utworów w zaiks.online
Statut stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
No items found.