ZAiKS
instrukcja
podstawy
prawo autorskie
role w branży muzycznej
rozmowa
social media
tantiemy
technologia
twórca
umowy
wydarzenia
wyników
Nic nie znaleziono
rozmowa
twórca
10.9.24
2
min

Arek Kopera - Disco polo, Black Kiss Records i recepta na sukces w branży muzycznej

"Jak masz dobrą piosenkę to nie zepsujesz tego złym mixem, ale jak masz złą piosenkę, to nie naprawisz tego najlepszym mixem."
role w branży muzycznej
3.9.24
6
min

Topliner - kim jest?

Czy topliner to inaczej songwriter? Można odnieść takie wrażenie, ponieważ określenia te często używane są zamiennie. Nie powinno się jednak stawiać między nimi znaku równości, bo o chociaż i topliner, i songwriter zajmują się pisaniem piosenek, to działają w różny sposób. W jaki?
rozmowa
twórca
27.8.24
2
min

Audiomarketing, muzykoterapia i wpływ muzyki na człowieka - dr hab. Sylwia Makomaska

"Każdy rodzaj muzyki może być muzyką tła. Z naukowego punktu widzenia, wszystko zależy od tego gdzie ta muzyka się lokuje. Jeśli w centralnym polu uwagi odbiorcy, to wówczas jest przetwarzana w sposób świadomy, aktywny. Ale może też być ulokowana na peryferiach uwagi słuchowej odbiorcy i wtedy muzyka staje się tłem"
rozmowa
twórca
13.8.24
2
min

Viki Gabor - wywiad o piosence z Kayah, poziomie na Eurowizji i karierze muzycznej

"W muzyce jest coś takiego, że zawsze można się połączyć w jakiś sposób. Nawet gdy jest duży kontrast [między współwykonawcami] da się to muzycznie posklejać. "
rozmowa
twórca
30.7.24
2
min

Bryska - wywiad o wrażliwości, byciu introwertykiem i początkach muzycznej kariery

"Lubię swoją wrażliwość, pielęgnuję ją w sobie. Zachwyca mnie jak dużo widzę na co dzień. Dzięki niej jestem kim jestem."
rozmowa
twórca
23.7.24
2
min

Michał Pańszczyk: Sanah, Steczkowska, Szpak - jak wygląda praca Art Directora?

"Współtworzę to co widać, bo nigdy nie wymyślam całej tożsamości artysty, ale buduję ją z rzeczy, które mam do dyspozycji. Moim dziełem sztuki staje się ta osoba z która tworzę. Zarządzam potencjałem, który jest przede mną i staram się tak go szlifować by szlachetniał."
role w branży muzycznej
16.7.24
6
min

Producent muzyczny

Jeśli zadasz pytanie: „Kim jest producent muzyczny?”, możesz usłyszeć różne odpowiedzi. Na przykład, że producent to każdy, kto tworzy własne bity albo że to taki jednoosobowy zespół – ktoś, kto komponuje, aranżuje, nagrywa instrumenty, edytuje, miksuje, a później promuje nagrania. W tradycyjnym rozumieniu producent to osoba, która kieruje procesem twórczym i odpowiada za powstanie muzyki.
rozmowa
twórca
9.7.24
2
min

Józefina i Skubas - Jak radzić sobie z blokadą twórczą? Wytrwałość i praca muzyka

"Ja pisząc musiałam się zamknąć w ciemnej piwnicy, nie pokazywać nikomu tego co powstaje, bo było mi wstyd, było mi głupio. Teraz sobie uświadomiłam, że nie ma czegoś takiego jak głupi pomysł, bo wszystkie pomysły są dobre. I to mnie tak pootwierało twórczo."
umowy
2.7.24
6
min

Kontrakt z wytwórnią

Wielu startujących artystów zajmujących się tworzeniem i wykonywaniem muzyki marzy o tym, żeby kiedyś podpisać kontrakt z wytwórnią. Taka umowa to szansa na zwiększenie rozpoznawalności i dotarcie do szerokiej grupy odbiorców. Trzeba tylko pamiętać, że powinna być sporządzona z uwzględnieniem możliwości oraz oczekiwań obu stron.
rozmowa
twórca
25.6.24
2
min

Przebiśniegi: poznali się w 2023, a już grają koncerty i wydają single - jak zacząć? ZAiKS Akademia

"Jest coś niesamowitego w byciu na scenie. Ta wymiana energetyczna - myślę, że to jest najpiękniejsze. Sukces w internecie, brzmi słabo w porównaniu do tego"
ZAiKS
18.6.24
6
min

Formy współpracy twórców z ZAiKS-em

To ty jako autor decydujesz, w jaki sposób będziesz współpracował z ZAiKS-em. W zależności od tego, czy podpiszesz umowę o zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi, czy nie i czy dołączysz do Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, będziesz miał różne prawa i możliwości. Jak zapisać się do ZAiKS-u?
ZAiKS
wydarzenia
12.6.24
6
min

NEXT FEST, czyli ziemia obiecana dla debiutantów. [Relacja]

Pod koniec kwietnia odbyła się druga edycja poznańskiego festiwalu showcase’owego. Blisko 150 wydarzeń w trzy dni robi wrażenie. ZAiKS firmował jedną z festiwalowych scen i panele dyskusyjne w części konferencyjnej imprezy. 
rozmowa
twórca
11.6.24
2
min

Radek Łukasiewicz o znaczeniu tekstu w piosence, ZAiKS-ie i podejmowaniu wyborów

"Dużo osób przychodzi do mnie po współpracę, bo ufają mojemu gustowi. To jest bardzo ważne, a wielu mam wrażenie tego nie nazywa. Jak bardzo ten gust w twórczości jest ważny. Posiadanie przekonania, że on ciebie poprowadzi, że może być twoją intuicją. Bo twórczość sprowadza się do dokonywania wyborów."
prawo autorskie
podstawy
4.6.24
6
min

Jak sprawdzić, czy doszło do plagiatu?‍

Dla wielu twórców obawa przed oskarżeniem o plagiat jest realnym problemem. Tworząc, mogą odnieść wrażenie, że wymyślona właśnie melodia brzmi znajomo, ale jednocześnie nie są w stanie odnaleźć w pamięci utworu, z którego ewentualnie mogłaby pochodzić.
rozmowa
twórca
28.5.24
2
min

Miro Kępiński: Furioza, kariera w USA i nagrody, czyli jak tworzyć muzykę filmową?

"Nie chciałbym zrobić czegoś na szybko, na byle jak, żeby nie spalić sobie jakiegoś mostu na przyszłość. Dlatego trzeba to na pewnym etapie zacząć ważyć, co będzie lepsze."
rozmowa
twórca
14.5.24
2
min

Margaret - wywiad o płycie "Siniaki i cekiny", własnej wytwórni i mówieniu jak jest

„Nieraz zaryłam o beton i zanim odlecę to staram się siebie powolutku ściągać na ziemię. Ego w tym zawodzie jest największym przyjacielem i największym wrogiem. Musisz je mieć, żeby wyjść na scenę i czuć się tym Bogiem, żeby Ci wszyscy uwierzyli.”
ZAiKS
wydarzenia
10.5.24
6
min

Morze inspiruje. Sea You [Relacja]

Co roku wczesną wiosną twórcy trójmiejskiego festiwalu SEA YOU 3city organizują muzyczny showcase, na którym prezentują dokonania artystów wywodzących się z nadmorskich okolic.
prawo autorskie
technologia
8.5.24
6
min

Czy AI może być autorem?

Sztuczna inteligencja, niegdyś zarezerwowana dla świata science fiction, teraz jest częścią naszej codzienności i dostępna jest dla wszystkich. W branży muzycznej szczególnie dużo emocji wzbudza generatywna AI, zdolna do kreowania tekstów, obrazów czy muzyki. ‍.
ZAiKS
instrukcja
7.5.24
6
min

Jak zarejestrować utwór w serwisie zaiks.online? [instrukcja]

Przez online.zaiks.org.pl da się zarejestrować utwory słowne, muzyczne oraz słowno-muzyczne zarówno własne, jak i współautorskie i połączone. Cały proces trwa dosłownie kilka minut.
rozmowa
twórca
30.4.24
2
min

Olga Tuszewska o pracy managerki. Brodka, Zalewski i jak manager może pomóc artyście?

"Albo rozmawiamy, bo ja wierze w ciebie, a ty wierzysz we mnie i jesteśmy partnerami w tym. Albo nie będę nawet próbować. To z dyskusji i otwartości na linii manager-artysta wychodzą fajne rzeczy."
rozmowa
twórca
17.4.24
2
min

Hela - początek kariery, "Mój mały koniec świata" i współpraca z wytwórnią Fonobo

„Nie robię tego tylko dla siebie i po to żeby wyrzucić z siebie jakieś emocje. Liczę, że moje piosenki dadzą komuś jakiś komfort, jakieś poczucie, że nie są w tym sami, bo ja czułam się samotna i to był mój koniec świata. ”
rozmowa
twórca
10.4.24
2
min

Robert Gajewski: Jak wygląda praca managera muzycznego? Cechy dobrego managera

„Manager powinien być kreatywny, empatyczny, umieć słuchać, obserwować i wyciągać z tego wnioski. Naszą rola jako managerów jest zrobienie wszystkiego najlepiej jak potrafimy, doprowadzenie projektu do szczęśliwego końca. Później jest czas na weryfikację.”
ZAiKS
instrukcja
8.4.24
6
min

Proces odzyskiwania dostępu do konta na zaiks.online [Instrukcja]

Wiesz, że kiedyś zakładałeś konto na zaiks.online, ale nie pamiętasz hasła, a dane, które podawałeś przy rejestracji są już nieaktualne? Co możesz zrobić, żeby ponownie korzystać z serwisu? Przejdźmy razem przez proces odzyskiwania dostępu.
umowy
5.4.24
6
min

Umowa współautorska 

Tworzysz utwór we współpracy z innym autorem np. Ty przygotowujesz tekst, a on odpowiada za melodię albo razem piszecie muzykę? Jeśli tak, Wasze dzieło będzie utworem współautorskim, do którego przysługują Wam wspólne autorskie prawa majątkowe. Żeby uniknąć problemów związanych z tym, kto powinien otrzymać jaki procent tantiem albo kto decyduje o tym, czy wydać zgodę na korzystanie z utworu, podpiszcie umowę współautorską. Co powinno się w niej znaleźć?
rozmowa
twórca
2.4.24
2
min

Lordofon: Od grania w piwnicy do kontraktu z Sony. Jak wyglądała ich droga?

"Ważymy istotę trendów. Robimy rzeczy, które są nasze, ale też jesteśmy świadomi tego czym są współczesne brzmienia i staramy się nie robić czegoś co będzie od czapy."
ZAiKS
instrukcja
2.4.24
6
min

Brak kodu SMS podczas rejestracji na zaiks.online [Instrukcja]

Chcesz zarejestrować konto na zaiks.online, ale nie dostałeś SMS-a z kodem? Być może podałeś niepoprawny numer telefonu. Nie martw się, nie musisz zaczynać od początku. Wystarczy, że wpiszesz właściwy numer. Jak to zrobić?
ZAiKS
instrukcja
1.4.24
6
min

Proces zmiany numeru konta do przelewu tantiem [Instrukcja]

Założyłeś nowe konto bankowe i chcesz zaktualizować dane na zaiks.online, żeby uniknąć problemów z wypłatą tantiem? Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez proces zmiany numeru konta.
prawo autorskie
28.3.24
6
min

Domena publiczna

Jeśli chcesz stworzyć i rozpowszechnić utwór zależny, np. stanowiący opracowanie cover piosenki albo tłumaczenie tekstu, masz obowiązek uzyskać zgodę twórcy utworu pierwotnego. Ustawa o prawie autorskim mówi wyraźnie, że autor oryginału musi wyrazić zezwolenie na rozpowszechnienie twojego opracowania. To ogólna zasada, od której są wyjątki. Jeden z nich dotyczy domeny publicznej.
rozmowa
twórca
26.3.24
2
min

Jak zarabiać na muzyce do reklam, seriali i filmów? Czym jest synchronizacja?

"Dostaję piany jak słyszę, że ktoś za 500 zł oddał swój utwór. To jest totalnie nie fair. "
social media
20.3.24
6
min

Muzyka w świecie influencerów i postów sponsorowanych, a prawo autorskie

Każdy marketingowiec i sprzedawca wie, że decyzjami zakupowymi w dużej mierze rządzą emocje. A co na nie oddziałuje? Np. muzyka. Zanim jednak influencer lub marka zdecydują się na wykorzystanie muzyki, powinni zastanowić się, jak zrobić to legalnie. I tutaj przydaje się znajomość prawa autorskiego oraz regulaminów najpopularniejszych serwisów społecznościowych.
rozmowa
twórca
19.3.24
2
min

Kasia Lins - wywiad o pisaniu piosenek. Omen, Własna ścieżka, Pisanie dla innych

W sztuce lubię wypruwanie flaków, nadepnięcia na miejsca, które mogą nas zaboleć, sprowokować do jakiejś refleksji, albo obudzić w nas jakieś emocje.
rozmowa
twórca
5.3.24
2
min

1988 - wywiad o byciu producentem. Brodka, Paszport Polityki i łączenie światów

"Poszedłem swoją świadomą drogą."
rozmowa
twórca
27.2.24
2
min

Rosalie.: Motherlode - jak powstawał album? Proces twórczy, Soul i R&B, Lil Zey

"Lubię zmienność. Nie chcę się trzymać kurczowo jednego gatunku muzycznego."
rozmowa
twórca
20.2.24
2
min

dr Aleksandra Sewerynik: Covery a prawo autorskie, Stanowski vs Bartosiewicz, Sztuczna inteligencja

"Najważniejsze jest to, żeby branża nie przegapiła tego momentu - i widać że go nie przegapia - w którym twórca jest wynagradzany za to, że sztuczna inteligencja "mieli" jego twórczość po to, żeby w ogóle mogła działać."
rozmowa
twórca
13.2.24
2
min

Fismoll - wywiad o nowej płycie "Pomiędzy", życiu z muzyki i tworzeniu dla ludzi

"Myślałem sobie: "Serio? Te utwory latały po porodówkach?"
rozmowa
twórca
6.2.24
2
min

Hania Rani - wywiad o tym, jak niezwykła może być kariera muzyczna

"Miałam to szczęście, że zaczęłam pracować z bardzo mądrymi i bardzo doświadczonymi ludźmi, którzy wiedzieli gdzie idę."
rozmowa
twórca
30.1.24
2
min

B.R.O - wywiad o tworzeniu muzyki z influencerami. Ekipa, umowy i Genzie.

"Uważam, że młodzi ludzie sami powinni się dokształcać jeśli chodzi o umowy i prowadzenie swojego muzycznego biznesu."
rozmowa
twórca
23.1.24
2
min

Pawbeats - jak współpracować z innymi artystami?

"Płyty producenckie często traktowane są po macoszemu. Ja jestem bardzo wdzięczny, że te osoby, które decydują się wziąć udział w projekcie, bardzo się w niego angażują."
rozmowa
technologia
16.1.24
2
min

Wojtek Urbański: sztuczna inteligencja vs muzycy

Sztuczna Inteligencja jeśli gdzieś zacznie demolować rynek, to na pewno pierwszym takim rynkiem będzie rynek komercyjny.
rozmowa
9.1.24
2
min

Misia Furtak: wywiad o tym, jak radzić sobie w branży muzycznej.

To taki podcast, którego po prostu trzeba posłuchać, jeżeli chce się zrozumieć cokolwiek w świecie praw autorskich.
prawo autorskie
podstawy
2.11.23
5
min

Osobiste vs. majątkowe – czym się różnią najważniejsze prawa autorskie?

Dlaczego każdy twórca powinien znać podstawy praw autorskich? Bo od tej wiedzy zależą jego dochody. Wiedząc, co chronią te prawa, można z większą świadomością podejmować decyzje biznesowe, a co za tym idzie – więcej zarabiać.
prawo autorskie
podstawy
31.10.23
5
min

Utwór – co to jest?

Czy tekst refrenu albo niedokończona melodia to już utwory? A krótki dżingiel do spotu reklamowego?
podstawy
role w branży muzycznej
20.10.23
4
min

Publishing – 5 najważniejszych pytań i odpowiedzi

W Polsce publisherów utożsamia się z wytwórniami muzycznymi, a to błąd. Firmy publishingowi mają inny zakres działań niż wytwórnie. Są partnerami twórców, reprezentują ich interesy i dbają o pozyskiwanie zleceń.
prawo autorskie
podstawy
19.10.23
4
min

Cover - czy możesz śpiewać cudze piosenki na YouTube?

Branża muzyczna zna przypadki coverów, które stały się popularniejsze niż utwory oryginalne. Czy to znaczy, że każdy może zaśpiewać cudzy utwór i wrzucić nagranie np. na YouTube’a?
prawo autorskie
podstawy
18.10.23
6
min

Autorskie prawa zależne. Wyjaśniamy podstawy

Czy można swobodnie modyfikować utwory innych twórców i dowolnie korzystać z przerobionej wersji? Pomijając wyjątki, odpowiedź powinna brzmieć: nie. Czy zatem po nabyciu autorskich praw majątkowych lub uzyskaniu licencji do utworu można go swobodnie przerabiać? Ponownie musimy zaprzeczyć.
podstawy
prawo autorskie
17.10.23
5
min

Połączenie muzyki i filmu. O co chodzi w synchronizacji?

Sformułowanie, które używane jest do opisania zasad formalnych połączenia utworu muzycznego z obrazem, nie jest zapisane w żadnej ustawie. Mowa o słowie “synchronizacja”.
podstawy
prawo autorskie
16.10.23
4
min

Utwór połączony a współautorski – jak je rozróżnić?

Gdy kilka osób razem coś stworzy, powstanie utwór połączony albo współautorski. Jaka jest między nimi różnica? Zasadnicza, ponieważ od niej zależy, w jaki sposób będzie się na utworze zarabiać i jak się będzie nim zarządzać.
prawo autorskie
podstawy
16.10.23
3
min

Prawa pokrewne – krótki przewodnik

Pełna nazwa ustawy do której się odnosimy mówiąc o prawach twórców brzmi: ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Czym są prawa pokrewne? Kogo chronią i jak działają w branży muzycznej?
prawo autorskie
podstawy
15.10.23
5
min

Przeróbki, remiksy, covery - wyjaśniamy podstawy

Każdego dnia na platformy streamingowe trafia około 120 000 nowych “kawałków”. Czy to oznacza, że powstaje aż tak duża liczba nowych utworów?
prawo autorskie
podstawy
8.10.23
6
min

Prawo cytatu

W rozdziale 3. ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zatytułowanym Dozwolony użytek chronionych utworów, znajduje się katalog wyjątków i ograniczeń dla wykonywania przez twórców praw autorskich, umożliwiający korzystanie z utworów bez uprzedniej zgody ich autorów.
prawo autorskie
podstawy
umowy
7.10.23
6
min

Licencja vs. przeniesienie prawa

Czym różni się przekazanie praw od udzielenia licencji. Jakie umowy im towarzyszą i o jakich kwestiach musisz pamiętać, zanim je podpiszesz?
ZAiKS
podstawy
tantiemy
6.10.23
5
min

Co to jest ZAiKS? Odpowiadamy w pięciu punktach

Powiedzmy, że stworzyłeś utwór. Od momentu jego ustalenia przysługują ci prawa autorskie. Co to oznacza w praktyce? To, że masz prawo do wynagrodzenia gdy inni korzystają z twojego utworu. Ale w jaki sposób to monitorować, a także jak negocjować wysokość wynagrodzenia i je egzekwować? Do tych zadań został powołany ZAiKS.
podstawy
5.10.23
4
min

Co to jest kod ISWC?

Międzynarodowy standardowy kod utworu muzycznego (ISWC) identyfikuje utwór muzyczny jako unikalny twór niematerialny. Identyfikuje efekty twórczości jednej lub więcej osób, niezależnie od statusu praw autorskich, dystrybucji lub umów.
No items found.
1.1.23
min

Czym są pliki „cookies”?

Wyświetlanie 1299 artykułów
zobacz więcej