Booker – architekt muzycznych wydarzeń. Kim jest i czym się zajmuje?

Spis treści

Każdy festiwal muzyczny, na którym byliście, miał swoją gwiazdorską obsadę – ale czy zastanawialiście się, kto stoi za jej wyborem? To właśnie booker, jedna z kluczowych osób w branży muzycznej. Jego praca wymaga nie tylko doskonałej znajomości rynku muzycznego, ale także umiejętności negocjacyjnych, organizacyjnych i odporności na stres. Jak wygląda codzienność bookera i co trzeba zrobić, by nim zostać? Sprawdźcie sami!

Booker przygotowuje listę artystów, których chce zaprosić np. na kolejną edycję festiwalu, a następnie dba o to, żeby wszyscy rzeczywiście na nim wystąpili. Chociaż w praktyce raczej sprawdza, kto jest w danym terminie, budżecie i części świata realnie dostępny. Każdy festiwal, na którym byliście ma swojego bookera i jest to jedna z najważniejszych postaci całego przedsięwzięcia.

👀 Kim jest booker?

Booker to osoba, która odpowiada za zapraszanie artystów na koncerty, festiwale lub inne wydarzenia muzyczne. To on najpierw wymyśla idealny line-up, a następnie kontaktuje się z managerami artystów i ustala warunki koncertu. Jego praca polega zarówno na tworzeniu koncepcji, jak i na jej realizacji. Jest wymagająca, często żmudna, ale bywa też ogromnie satysfakcjonująca.

✍️ Czym zajmuje się booker?

  • Do obowiązków bookera należy m.in.
  • planowanie programu wydarzenia,
  • przygotowywanie harmonogramu i logistyki,
  • negocjowanie warunków i podpisywanie umów koncertowych z przedstawicielami artystów,
  • tworzenie budżetów wydarzeń i ich rozliczanie,
  • opieka nad artystami,
  • budowanie relacji z managerami, agentami i innymi przedstawicielami branży muzycznej.

Booker wybiera artystów spośród tych, którzy pasowaliby do danego wydarzenia, rezerwuje ich koncerty, ustala, kto po kim pojawi się na scenie, a na koniec zajmuje się logistyką. Planuje loty, przewozy na miejsce imprezy, zakwaterowanie, wyżywienie i uwzględnia życzenia specjalne artystów. Po zakończeniu eventu rozlicza budżet, który miał do dyspozycji i zaczyna pracę nad kolejną edycją…

Joanna Szymczewska, bookerka agencji Good Taste (organizatora m.in. festiwalu Letnie Brzmienia i Salt Wave) o swojej pracy:

Estetyka danej imprezy determinuje dobór artystów i zadaniem bookera jest ich umiejętny dobór. Oczywistą kwestią jest, że zakładany plan na program festiwalu w trakcie pracy nad nim ulega wielu zmianom. Jest to proces skomplikowany, który uzależniony jest od całej masy czynników, których nie sposób wymienić w jednym zdaniu. Wymaga dużej konsekwencji w działaniu. Booker powinien nieustannie obserwować trendy muzyczne, interesować się działalnością artystów i ich planami, aby móc trafnie tworzyć line-up danego festiwalu.
Dodatkowo ułożenie programu festiwalu musi być dopasowane do jego założeń – w tym również lub przede wszystkim – musi bazować na zakładanym budżecie na booking.  

💡Jakie cechy i umiejętności powinien mieć booker?

Praca bookera wymaga doskonałych zdolności organizacyjnych, umiejętności priorytetyzacji zadań, samodzielności, rzetelności i systematyczności. Dobry booker musi mieć wysokie kompetencje interpersonalne, a przy tym umieć skutecznie negocjować. Powinien również bardzo dobrze znać branżę muzyczną i orientować się w trendach. Musi być na bieżąco z tym, co aktualnie dzieje się  na rynku festiwalowym i wydawniczym.

📌 Jak zostać bookerem?

Nie ma kursów, szkoleń ani studiów, które przygotowują do pracy bookera. Żeby zostać bookerem, najlepiej zaczynać od organizacji małych, lokalnych wydarzeń. W ten sposób najłatwiej zdobyć doświadczenie, kontakty i sprawdzić, czy rzeczywiście będzie się chciało  tym zajmować.

Więcej o tym kim jest booker dowiecie się tutaj: LINK

Rozmowa odbyła się podczas trzeciej edycji Sea You 3city Showcase 2024 w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsk

Zarejestruj utwór w ZAiKS-ie

Podsumowanie

  • Booker to osoba odpowiedzialna za organizację wydarzeń muzycznych
  • Wymyśla line-up, zaprasza artystów, ustala, czy wystąpią i opiekuje się nimi
  • Negocjuje umowy, ustala warunki współpracy, tworzy budżety i rozlicza się z tego
  • Musi nawiązywać i podtrzymywać relacje z osobami z branży muzycznej oraz koordynować pracę podwykonawców
  • Booker powinien być zorganizowany, samodzielny, rzetelny i systematyczny
  • Na tym stanowisku niezbędne są umiejętności negocjacyjne i interpersonalne
  • Dobry booker musi znać branżę muzyczną i śledzić trendy
Olga Tuszewska
Brakuje odpowiedzi na twoje pytanie?
Zaproponuj temat kolejnego artykułu!

Przydatne dokumenty

Instrukcja zgłaszania utworów w zaiks.online
Statut stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
No items found.