poznaj i zrozum świat
prawa autorskiego

wiedza

28.3.24
6
min

Domena publiczna

Jeśli chcesz stworzyć i rozpowszechnić utwór zależny, np. stanowiący opracowanie cover piosenki albo tłumaczenie tekstu, masz obowiązek uzyskać zgodę twórcy utworu pierwotnego. Ustawa o prawie autorskim mówi wyraźnie, że autor oryginału musi wyrazić zezwolenie na rozpowszechnienie twojego opracowania. To ogólna zasada, od której są wyjątki. Jeden z nich dotyczy domeny publicznej. Jeśli utwór pierwotny należy do domeny publicznej, nie musisz starać się o zgodę na udostępnienie opracowania. O tym, czym jest domena publiczna i kiedy utwory do niej przechodzą, przeczytasz poniżej.
20.3.24
6
min

Muzyka w świecie influencerów i postów sponsorowanych, a prawo autorskie

Każdy marketingowiec i sprzedawca wie, że decyzjami zakupowymi w dużej mierze rządzą emocje. A co na nie oddziałuje? Np. muzyka. Zanim jednak influencer lub marka zdecydują się na wykorzystanie muzyki, powinni zastanowić się, jak zrobić to legalnie. I tutaj przydaje się znajomość prawa autorskiego oraz regulaminów najpopularniejszych serwisów społecznościowych.
2.11.23
5
min

Osobiste vs. majątkowe – czym się różnią najważniejsze prawa autorskie?

Dlaczego każdy twórca powinien znać podstawy praw autorskich? Bo od tej wiedzy zależą jego dochody. Wiedząc, co chronią te prawa, można z większą świadomością podejmować decyzje biznesowe, a co za tym idzie – więcej zarabiać.
31.10.23
5
min

Utwór – co to jest?

Czy tekst refrenu albo niedokończona melodia to już utwory? A krótki dżingiel do spotu reklamowego?
5.4.24
6
min

Umowa współautorska 

Tworzysz utwór we współpracy z innym autorem np. Ty przygotowujesz tekst, a on odpowiada za melodię albo razem piszecie muzykę? Jeśli tak, Wasze dzieło będzie utworem współautorskim, do którego przysługują Wam wspólne autorskie prawa majątkowe. Żeby uniknąć problemów związanych z tym, kto powinien otrzymać jaki procent tantiem albo kto decyduje o tym, czy wydać zgodę na korzystanie z utworu, podpiszcie umowę współautorską. Co powinno się w niej znaleźć?
wszystkie artykuły

najnowszy podcast

„Nie robię tego tylko dla siebie i po to żeby wyrzucić z siebie jakieś emocje. Liczę, że moje piosenki dadzą komuś jakiś komfort, jakieś poczucie, że nie są w tym sami, bo ja czułam się samotna i to był mój koniec świata. ”
posłuchaj
hasło dnia

Tantiemy

Wynagrodzenie twórcy za wykorzystanie jego utworu.

przejdź do słownika

rozmowy

rozmowa
twórca
17.4.24
2
min

Hela - początek kariery, "Mój mały koniec świata" i współpraca z wytwórnią Fonobo

„Nie robię tego tylko dla siebie i po to żeby wyrzucić z siebie jakieś emocje. Liczę, że moje piosenki dadzą komuś jakiś komfort, jakieś poczucie, że nie są w tym sami, bo ja czułam się samotna i to był mój koniec świata. ”
rozmowa
twórca
10.4.24
2
min

Robert Gajewski: Jak wygląda praca managera muzycznego? Cechy dobrego managera

„Manager powinien być kreatywny, empatyczny, umieć słuchać, obserwować i wyciągać z tego wnioski. Naszą rola jako managerów jest zrobienie wszystkiego najlepiej jak potrafimy, doprowadzenie projektu do szczęśliwego końca. Później jest czas na weryfikację.”
rozmowa
twórca
2.4.24
2
min

Lordofon: Od grania w piwnicy do kontraktu z Sony. Jak wyglądała ich droga?

"Ważymy istotę trendów. Robimy rzeczy, które są nasze, ale też jesteśmy świadomi tego czym są współczesne brzmienia i staramy się nie robić czegoś co będzie od czapy."
rozmowa
twórca
26.3.24
2
min

Jak zarabiać na muzyce do reklam, seriali i filmów? Czym jest synchronizacja?

"Dostaję piany jak słyszę, że ktoś za 500 zł oddał swój utwór. To jest totalnie nie fair. "
wszystkie rozmowy

spotkajmy się na żywo

11 — 13 kwietnia 2024
Gdańsk

SEA YOU 3city Music Showcase

SEA YOU 3city Music Showcase to święto trójmiejskiej sceny muzycznej. W 2024 roku zobaczymy występy 24 zespołów pochodzących z Trójmiasta i okolic. W klimatycznych zakamarkach Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku wystąpią artyści i artystki, którzy przebili się do świadomości ogólnopolskich słuchaczy oraz ci, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie muzycznej.

Zapraszamy:
12 kwietnia
11:00 warsztat: Prawa twórców
17:30 panel: Muzyka vs bowe technologie

18 - 20 kwietnia 2024
Poznań

next fest music showcase & conference

NEXT FEST Music Showcase & Conference to nie tylko muzyka w praktyce, czyli ta odbierana prosto ze scen, na których występować będą zaproszeni do Poznania artyści i artystki. To także muzyka w ujęciu teoretycznym, analizowana z różnych perspektyw, dyskutowana pod kątem rozmaitych zależności i składowych, zgłębiana do niewidocznych na pierwszy rzut oka warstw.

Zapraszamy:
TBA