NEXT FEST, czyli ziemia obiecana dla debiutantów. [Relacja]

ilustracja Tomek Kuczma
Spis treści

Pod koniec kwietnia odbyła się druga edycja poznańskiego festiwalu showcase’owego. Blisko 150 wydarzeń w trzy dni robi wrażenie. ZAiKS firmował jedną z festiwalowych scen i panele dyskusyjne w części konferencyjnej imprezy.

 

Festiwale showcase’owe niewątpliwie odmieniły w XXI wieku branżę koncertową na całym świecie. Oto nie jedna czy dwie gigantyczne sceny gdzieś pod miastem, a kilkanaście scen, w większości klubowych, ulokowanych najczęściej w centralnych dzielnicach stały się nowym formatem i kanonem festiwalowej rzeczywistości. Tak jest na SXSW w amerykańskim Austin w Teksasie, na The Great Escape w Brighton, Eurosonic w holenderskim Groningen czy na Reeperbahn w Hamburgu – imprezach, które ten format niejako stworzyły i rozpropagowały. Sceny i liczba wykonawców, to nie jedyny wyróżnik showcase’ów. Już samo to słowo, w prostym tłumaczeniu oznacza gablotę lub witrynę. To tu kryje się prawda o showcase’ach – są one oknem na świat i trampoliną do kariery przede wszystkim dla artystów młodych i debiutujących.

Wskrzeszony po pandemii NEXT FEST jest w linii prostej spadkobiercą i kontynuatorem tradycji Spring Breaka, najstarszej tego typu imprezy w Polsce, która odbywała się w latach 2013 –2020. Każdy, kto choć raz doświadczył atmosfery Spring Breaka wie, z jak niepodrabialnym zjawiskiem i z jak ogromną siłą kreacji wiązał się ten festiwal. Rok temu staraniem wielu osób i środowisk udało się tę ideę przywrócić po to, aby znów pokazywać to, czego za chwilę będzie słuchać cała Polska. To na NEXT FEST kumuluje się żywa energia polskiej branży muzycznej oraz wyraźnie zaczyna się muzyczny rok, z symbolicznym otwarciem nowego sezonu koncertowego.

Prawie 130 zespołów, które zaprezentowały się przez trzy dni na kilkunastu scenach w centrum Poznania, wybrano z niemal tysiąca zgłoszeń. To najlepszy dowód na to, że właśnie w Poznaniu odbywa się nie tylko najstarszy i największy, ale i najważniejszy polski festiwal showcase’owy, który nie bez powodu już w nazwie posiada dwa równorzędne człony – music showcase & conference. Część konferencyjna, w ramach której odbyło się blisko 20 wydarzeń – tj. paneli, warsztatów, seminariów, wykładów i spotkań środowiskowych, była znakomitym uzupełnieniem koncertów, których większość to występy artystów będących na początku swojej kariery. To właśnie o nich i dla nich jest ta impreza. Oprócz możliwości pokazania się przed tzw. zorientowaną i wyrobioną, poszukującą publicznością, to także możliwość spotkania najskuteczniejszych przedstawicieli branży muzycznej wszelkich zawodów – od menedżerów i dziennikarzy, przez promotorów i organizatorów festiwali, aż po wydawców.

ZAiKS patronował jednej z festiwalowych scen zlokalizowanej w klubie LOKUM, na której podczas festiwalu zaprezentowała się dziewiątka artystów – Ala Zastary, Jarq, Blu, Lotta, AniaGrr & Paszka, Santabarbara, Joulie Fox, Lija i Izabela Zabielska.

Ponadto, w części konferencyjnej, pod szyldem ZAiKS-u odbył się panel „Czy AI może być autorem” poruszający bardzo aktualne zagadnienie możliwych zagrożeń płynących ze wzrostu znaczenia sztucznej inteligencji w kontekście praw autorskich i twórczości artystycznej w ogóle. W panelu udział wzięli Aga Samitowska reprezentująca projekt ZAiKS Akademię, Kuba Karaś – kompozytor, autor i producent, Maciej Janik z Wydziału Prawnego ZAiKS-u i Michał Wiraszko, organizator festiwalu. Reprezentacja ZAiKS-u w osobie mec. Macieja Janika wzięła także udział w panelu „Znaj swoje prawa ”wprowadzającym młodych twórców w tajniki praw autorskich, wykonawczych i producenckich, czyli ogółu praw dotyczących pisania, produkcji, wydawania i obrotu muzyką.

Obecność ZAiKS-u na festiwalu była zauważalna nie tylko merytorycznie, ale i dosłownie. Stoisko sygnowane logiem ZAiKS-u i Akademią ZAiKS-u cieszyło się niebywałą popularnością. I to nie tylko dlatego, że można było otrzymać wyjątkowe zaiksowe gadżety czy otrzymać najnowszy numer „Wiadomości”, ale na bieżąco można było poradzić się w sprawach dotyczących praw autorskich i tego, w jaki sposób działa ZAiKS.

🖥️Zobacz relację z NEXT FEST 2024👇

Zarejestruj utwór w ZAiKS-ie

Podsumowanie

ZAiKS Wiadomości
Brakuje odpowiedzi na twoje pytanie?
Zaproponuj temat kolejnego artykułu!

Przydatne dokumenty

Instrukcja zgłaszania utworów w zaiks.online
Statut stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
No items found.