Producent muzyczny

Spis treści

Jeśli zadasz pytanie: „Kim jest producent muzyczny?”, możesz usłyszeć różne odpowiedzi. Na przykład, że producent to każdy, kto tworzy własne bity albo że to taki jednoosobowy zespół – ktoś, kto komponuje, aranżuje, nagrywa instrumenty, edytuje, miksuje, a później promuje nagrania. W tradycyjnym rozumieniu producent to osoba, która kieruje procesem twórczym i odpowiada za powstanie muzyki. Na tej ostatniej definicji skupimy się w tym artykule.

Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy, z czego wynika ta rozbieżność. Jest to w dużej mierze efekt rewolucji cyfrowej. To ona sprawiła, że proces tworzenia muzyki przeniósł się niemal w całości na domenę cyfrową, a wszyscy zyskali dostęp do narzędzi wykorzystywanych do produkcji piosenek. W efekcie producentem zaczęto nazywać każdego, kto odpowiada za stworzenie utworu, nawet jeśli utwór to wyłącznie połączenie kilku bitów.

📌Kim jest producent muzyczny?

Tradycyjnie producent muzyczny nazywany również producentem płytowym lub po prostu producentem to osoba, która nadzoruje całościowo proces tworzenia muzyki i ma ostateczny wpływ na jego efekt. Może współpracować bezpośrednio z muzykami – działać jako niezależny przedsiębiorca albo być zatrudniony przez wytwórnię płytową.

Wśród najbardziej znanych producentów muzycznych można wymienić m.in. George’a Martina (nazywanego „Piątym beatlesem” ze względu na długoletnią współpracę z The Beatles), Quincy’ego Jonesa (producenta m.in. albumów „Off the Wall”, „Thriller” i „Bad” Michaela Jacksona), a w Polsce Bartosza Dziedzica (odpowiedzialnego m.in. za produkcję „Grandy” Brodki, „Małomiasteczkowego” Podsiadło „Dziewczyny Pop” Zawiałow) czy Kubę Galińskiego („Sanah Śpiewa Poezyje”, „Leśna Muzyka” Podsiadło).

🎶Czym się zajmuje?

Co należy do obowiązków producenta muzycznego? Producent działa podobnie jak reżyser w branży filmowej. Jest odpowiedzialny za dostarczenie gotowej piosenki albo płyty do artysty wykonawcy lub do wytwórni, która go zatrudniła. Kieruje procesem twórczym i współpracuje z artystami na wszystkich etapach powstawania muzyki, przez co ma wpływ na ostateczne brzmienie nagrania utworu.

  • W zależności od zakresu współpracy może:
  • wybierać wspólnie z wykonawcą pomysły na utwory lub covery,
  • odpowiadać za aranżację utworów,
  • ustalać brzmienie instrumentów i wokalu,
  • pomagać tworzyć bit, melodię lub nawet teksty,
  • sugerować wprowadzanie zmian,
  • nadzorować miks,
  • odpowiadać za miks,
  • dbać o znalezienie artystów wykonawców – instrumentalistów i wokalistów,
  • odpowiadać za prowadzenie muzyków podczas sesji nagraniowych,
  • odpowiadać za znalezienie studia,
  • kontrolować budżet i harmonogram nagrań,

To taki nadzorca artystyczny, który dba o to, żeby projekt otrzymał zamierzony artystyczny kształt i, jeśli to wymagane, miał potencjał komercyjny. Najczęściej działa jako pośrednik pomiędzy artystami wykonawcami a wytwórniami oraz pomiędzy artystami a inżynierami dźwięku, muzykami sesyjnymi i innymi specjalistami.

Można powiedzieć, że producent pomaga wykonawcom urzeczywistnić ich pomysły

Zakłada się, że producent odpowiada wyłącznie za techniczną stronę utrwalenia nagrania – jego działanie nie ma twórczego charakteru.

Zarejestruj utwór w ZAiKS-ie

Podsumowanie

  • Producent muzyczny to osoba, która nadzoruje całościowo proces tworzenia muzyki. 
  • Producent muzyczny może działać jako niezależny przedsiębiorca albo być zatrudniony przez wytwórnię muzyczną.
  • Do obowiązków producenta muzycznego należy dostarczenie gotowej piosenki lub płyty do artysty albo wytwórni.
  • Producent muzyczny odpowiada m.in. za znalezienie artystów – wykonawców, wybór utworów i ich aranżację, nadzór miksu i masteringu, kontrolę budżetu i harmonogramu czy ustalanie brzmienia instrumentów i wokalu.
  • Jeśli producent muzyczny działa niezależnie, pobiera opłatę ryczałtową i czasami procent od tantiem. Jeśli zatrudnia go wytwórnia, dostaje standardowe wynagrodzenie.
  • Obecnie dyskutuje się o odrębności producenta jako twórcy.
Brakuje odpowiedzi na twoje pytanie?
Zaproponuj temat kolejnego artykułu!

Przydatne dokumenty

Instrukcja zgłaszania utworów w zaiks.online
Statut stowarzyszenia Autorów ZAiKS
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Utwór

Każdy przejaw działalności twórczej człowieka o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względu na swoją wartość, przeznaczenie i sposób wyrażenia.

Prawo autorskie

Ogół praw przysługujących twórcy utworu, w tym prawo twórcy do decydowania o sposobie korzystania z utworu i czerpania z niego korzyści.